‘Dejlig er jorden‘ er en rensende lermaske fra Badeanstalten fra www.shopluksus.dk – Den startede jeg dagen ud med at prøve i dag. Denne maske absorberer urenheder i huden og overskydende fedt. Leret indeholder, blandt andet, aluminium og kalcium, der hjælper med at genopbygge huden ?
Man rører simpelthen pulveret op med 1-2 tsk varmt vand, rører det sammen og jævner det ud i ansigtet. Undgå selvfølgelig øjne og mund. Jeg mærkede en dejlig, kølende fornemmelse lige fra start til slut. Jeg lod den sidde på i 10 minutters tid og skyllede det af. Min hud var blød, renset og flot bagefter – Klar til at modtage serum og creme.
Masken er vegansk, naturlig og prisvenlig. 39,- hos shopluksus lige her.
Hvis I alligevel er derinde for at shoppe lidt, kan jeg også anbefale peel-off masken fra samme mærke : Bølgelængde! Det er en fantastisk peel-off maske ?
– Mette Milan
|Produktet er en gave fra shopluksus.dk |